Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Avem urmatoarea situatie:
-titlu de proprietate pe numele bunicului si al mamei asupra unui teren
-ambii decedati
-tatal recasatorit
-4 copii
Cum se stabileste dreptul la mostenire asupra terenului?
Se fac succesiunile pentru bunicul si mama in functie de cronologia deceselor si astfel se stabileste dreptul de mostenire asupra terenului.
Pentru stabilirea dreptului la mostenire asupra terenului este important sa stim daca bunicul a decedat inaintea mamei si ce alti mostenitori are bunicul.
Bunicul a decedat inaintea mamei, dar ambii au murit de mult.Intrebarea este daca/ce parte de mostenire din acest teren mostenit de mama ii revine tatalui (sotului) si cat revine copiilor. Multumesc!
Sotul mosteneste cota de 1/4 din masa succesorala, iar copiii mostenesc (impreuna) cota de 3/4.
Astfel, in ceea ce priveste terenul despre care vorbiti, sotul mosteneste 1/4 din partea mamei si 1/4 partea mostenita de mama de la bunic (daca a mostenit).