Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua. Sunt insarcinata in primul trimestru. Daca imi creste salariul acum si mai lucrez 6 luni cum imi influenteaza indemniza de crestere a copilului? Avand in vedere ca se iau in calcul ultimele 12 luni de la data nasterii copilului.
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri intra veniturile din salarii precum si indemnizatiile pentru eventuale concedii medicale si indemnizatia pentru concediul de sarcina.

3. Orice modificare de salariu din aceste 12 luni duce la modificarea indemnizatiei pentru CCC.