avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi repetate lipsa rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi repetate lipsa rovigneta

s-a circulat cu o masina intregistrata pe firma in necunostinta de cauza in ultima parte a lui dec 2014 ,cand nu s-a realizat expirarea rovinietei si acum , dupa 20 iunie 2015 , incep sa curga saptamanal procese verbale de contraventie cu amenda de 750 lei pt aceeasi fapta comisa pe aceeasi ruta cu aceeasi masina (in dec 2014 ) fara ca sa primim in perioada dec 2014 vreo instiintare in acest sens ! S-a constatat lipsa rovinietei la inceputul lui 2015 si s-a achizitionat imediat ! Inteleg ca dupa hotararea AVP de a declara drept lovite de nulitate aceste amenzi , in lipsa semnaturii olografe a agentului constatator ,cei de la CNADR au modificat recent procedura emiterii amenzilor pentru rovinietă pe la sfarsitul lui feb 2015 , introducand o semnatura "olografa" (scanata )..... si deoarece banuiesc ca decizia CNADR nu se poate aplica retroactiv , va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in continuare !
Va multumesc ,
Administrator
Neculai Ciucanu 0722353100

SET SERVICE Piatra Neamt 0233221222

Alte discuții în legătură

Rovinieta, masina pe firma inactiva marfan marfan Buna ziua, am primit azi executarea silita pt lipsa rovinietei in iunie 2011 procesul verbal a fost intocmit in 11 decembrie (!) 2011 procesul verbal nu ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta auto vandut raspuns intampinare karsor karsor Buna ziua, In 2013 am vandut masina unei persoane din Bucuresti cu acte facute si radiere de la fisc si am instrainat masina cu acte si numere inmatriculare ... (vezi toată discuția)
Sanctiune contraventionala lipsa rovinieta, semnatura olografa scanata seti seti Am primit la posta in data de 24.09.2015 un proces verbal redactat electronic, emis de CNADNR si intocmit in data de 14.09.2015, pentru faptul ca am circulat ... (vezi toată discuția)