Forum Discuţii juridice Executare silită Rovinieta, masina pe firma inactiva
Discuție deschisă în Executare silită

Rovinieta, masina pe firma inactiva

Buna ziua,

am primit azi executarea silita pt lipsa rovinietei in iunie 2011
procesul verbal a fost intocmit in 11 decembrie (!) 2011
procesul verbal nu are semnatura olografa, doar electronica, a agentului constatator
incheierea actului de executare silita s-a facut in 22 decembrie 2014
o alta incheiere de executare silita si instiintarea s-au facut luna asta, anul 2016

Masina e pe o firma care a fost intai suspendata, apoi i s-a desfiintat contul bancar si este inactivata

Am aici 3 motive pt care pot contesta?
- lipsa instiintarii initiale (nu am primit nimic in 2011)
- lipsa semnaturii olografe
- prescriptia de 3 ani (?) din dec 2011 pana in dec 2014 - ca sa nu mai zic de 2016
?

pe de alta parte, firma fiind inactiva si neavand cont bancar, cum ar putea sa ii fie poprite conturile? Sau, cum ar putea sa plateasca, chiar daca ar vrea, neavand cont? Poate plati o persoana fizica (administratorul) pt ea?

Poprirea de care se vorbeste se poate aplica si asupra masinii ? (care este in continuare a firmei)

marfan, utilizator
prescripția este de 5 ani

Cum să se poprească o mașină? O mașină se sechestrează.
Dacă nu faceți plângere contravențională în termen de 15 zile, de la momentul când ați luat la cunoștință de pvul contravențional, nu mai puteți desființa acel titlu. Când firma va fi reactivată veți plăti cu vârf și îndesat.
la cnadnr pt rovinieta e de 3 ani, asa am citit peste tot. La alte amenzi e de 5 ani.

Si daca vreau sa platesc acum, cat firma e inactiva, cum pot face asta, de pe contul personal (fiind administrator) Se ia in consideratie, sau ramane tot ca n-am platit-o?
multumesc.
O puteți plăti cash.

Nu știu unde ați citit că este 3 ani, dar eu vă spun că este 5 ani. Este o amendă. Poate partea de tarif despăgubire, desființată în prezent, să aibă termen de 3 ani.
de exemplu aici, se specifica de mai multe ori 3 ani prescriptia. Dar si aici, pe avocatnet, am gasit asta.
[ link extern ]
Eu nu văd unde scrie că e 3 ani prescripția. scrie cu totul altceva, că se prescrie în 60 de zile, dreptul la sancționare, dacă nu este comunicat pv-ul către contravenient.

Dvs. puteți citi și crede pe cine vreți, dar amenzile, se prescriu în 5 ani.