Forum Discuţii juridice Executare silită bun aflat sub sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

bun aflat sub sechestru

cum poate fi sanctionata persoana care avea obligativitatea de a conserva un bun aflat sub sechestru, si care, isi incalca aceasta obligatie? in speta, s-a pus sechestru pe un autoturism si exista o diferenta de valori intre evaluarea initiala si cea prezenta, autoturismul diminuandu-si valoarea prin defectarea unor piese ca urmare a faptului ca autoturismul a fost folosit.
Se pot solicita daune in raport de valoarea prejudiciului.
nu e si o contraventie??deci..doar daune in civil?