avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cresterea salariului brut de la 01.07.2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cresterea salariului brut de la 01.07.2015

as dori sa stiu daca noua crestere salarizare se va regasi si la persoanele lbugetare? sau dor pe angajatii care lucreaza in mediul privat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:40, 26 Iunie 2015
Toti angajatorii, atat din sectorul privat , cat si sin sectorul bugetar, au obligatia ca de la 01.07.2015 sa majoreze salariile angajatilor al carui cuantum se afla sub salariul minim brut pe economie in vigoare de la aceasta data (1050 lei).

Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul salariului minim brut pe tara constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de munca JipaCornel JipaCornel as dori sa stiu cand s-a marit ultima data salariul minim pe economie,si daca acest lucru trebuia modificat in contractul de munca.intreb acest ... (vezi toată discuția)
Salariul minim brut pe economie la firmele particulare samuraro samuraro as dori sa stiu daca si firmele particulare sunt obligate sa mareasca salariul minim brut pe economie din 2015, cel de 1050 lei. (vezi toată discuția)
Marirea de la 01.07.2015 StanGeorge StanGeorge as dori sa stiu daca benificiaza si cei care lucreaza la stat ( cei din MApN, MAI)? (vezi toată discuția)