Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cresterea salariului brut de la 01.07.2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cresterea salariului brut de la 01.07.2015

as dori sa stiu daca noua crestere salarizare se va regasi si la persoanele lbugetare? sau dor pe angajatii care lucreaza in mediul privat?
Toti angajatorii, atat din sectorul privat , cat si sin sectorul bugetar, au obligatia ca de la 01.07.2015 sa majoreze salariile angajatilor al carui cuantum se afla sub salariul minim brut pe economie in vigoare de la aceasta data (1050 lei).

Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul salariului minim brut pe tara constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei.