Forum Discuţii juridice Executare silită Solutie contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Solutie contestatie la executare

Buna seara.
Va rog din nou sa ma ajutati .

Contestatie la executare-prescriptie ,ultimul act de executare : proces verbal de adjudecare mai 2011 - dosar nou de executare noiembrie 2014
Creditorul scrie in intampinare:
-avand in vedere ca a fost formulata contestatie la executare toate actele de executare au fost oprite
- cursul prescriptiei a fost intrerupt pana la solutionarea contestatiei la executare,un nou termen de prescriptie a inceput sa curga de la data la care a ramas definitiva sentinta pronuntata in contestatia la executare formulata de debitor (contestatia a fost respinsa)
- executarea nu a mai putut fi continuată din cauza lipsei de bunuri urmăribile ori a imposibilităţii de valorificare a unor astfel de bunuri
-desi a existat o perioada mai mare de 3 ani in care nu s-au facut acte de executare aceasta pasivitate nu a fost una nejustificata ci a existat strict pt perioada necesara solutionarii contestatiei la executare formulata de debitor
- de buna-vointa a decis sa opreasca de buna- voie actele de executare pana la solutionarea contestatiei

Creditorul a adjudecat un bun imobil,debitorul nu a mai avut alte imobile dar mai avea bunuri mobile la data adjudecarii si exista si posibilitatea infintarii popririi dar aceste modalitati nu au fost solicitate de creditor..
Contestatia la executare a fost inregistrata in februarie 2011 - creditorul a adjudecat in luna mai 2011 deci nu se poate spune ca a oprit actele de executare de buna voie din moment ce a continuat cu actele dupa ce a fost introdusa contestatia la executare si chiar a adjudecat bunul.
Contestatia la executare din 2011 a fost respinsa in 2013 deci nu intrerupe prescriptia.

Solutia data de instanta zilele acestea:respinge contestatia la executare.
Va rog sa ma ajutati ,este corecta solutia?
Multumesc.

tatiana28, utilizator