Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... zilele de concediu medical se scad la Pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

zilele de concediu medical se scad la Pensionare?

Buna seara,
As avea o intrebare a carei raspuns e controversat:
La calculul numarului de ani vechime - lucrati Se scade numarul de zile de concediu medical?
Va multumesc frumos. E.P.
Concediul medical și alte tipuri de concedii, precum cel de maternitate, de risc maternal sau pentru îngrijirea copilului bolnav nu vor mai afecta durata concediului de odihnă, fiind considerate vechime în muncă. Norma se aplică începând din 26 ian 2015, ca urmare a modificării prevederilor Codului muncii, care au intrat în vigoare duminică, 25 ianuarie 2015.
emil6702, utilizator
1. Din indemnizatiile pentru concediu medical se retine si se plateste contributia la pensie.

2. Deci perioada de concedii medicale este stagiu de cotizare la pensie.