avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... zilele de concediu medical se scad la Pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

zilele de concediu medical se scad la Pensionare?

Buna seara,
As avea o intrebare a carei raspuns e controversat:
La calculul numarului de ani vechime - lucrati Se scade numarul de zile de concediu medical?
Va multumesc frumos. E.P.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:37, 26 Iunie 2015
Concediul medical și alte tipuri de concedii, precum cel de maternitate, de risc maternal sau pentru îngrijirea copilului bolnav nu vor mai afecta durata concediului de odihnă, fiind considerate vechime în muncă. Norma se aplică începând din 26 ian 2015, ca urmare a modificării prevederilor Codului muncii, care au intrat în vigoare duminică, 25 ianuarie 2015.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iunie 2015
emil6702, utilizator
1. Din indemnizatiile pentru concediu medical se retine si se plateste contributia la pensie.

2. Deci perioada de concedii medicale este stagiu de cotizare la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul medical marinica71 marinica71 concediu medical platit cu 75% se considera vechime in munca sau se scade?multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu medical este considerat vechime in munca? somer1234 somer1234 Buna ziua, la calculul indemnizatiei de somaj se poate lua in considerare concediul medical efectuat in 2015 ca perioada de vechime in munca, la stabilirea ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil 622580 622580 Buna ziua, Eu m-am angajat prima oara in 1 octombrie 2015. Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa am minim 1 an de zile ... (vezi toată discuția)