avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... numele de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

numele de familie

in romania dupa casatorie femeia poate tine numele de familie al sotului inclusiv al ei?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:04, 27 Iunie 2015
Da, numele soțului poate să fie alăturat numelui soției.Astfel, soții pot purta numele lor reunite.
Conform Legii 119/1996, rep. cu privire la actele de stare civila, Viitorii soţi pot conveni:
 să îşi pãstreze numele lor dinaintea cãsãtoriei,
 sã ia numele unuia sau altuia dintre ei ori
 numele lor reunite.
 de asemenea au posibilitatea ca un soţ să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.
In concluzie va jucati cum doriti dvs. cu numele.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Iunie 2015
Justitiarul711, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numele dupa casatorie ionela20 ionela20 Am vazut mai multe discutii pe tema asta si am si eu o intrebare- Cand te casatoresti poti lua intai numele de familie al baiatului si il pastrezi si pe al tau ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume cu ocazia casatoriei nookie0 nookie0 Buna ziua, Am o mare nelamurire cu privire la preluarea numelui meu de familie, de cate prietena mea, cu ocazia casatoriei. Nelamurirea este urmatoarea: pe ... (vezi toată discuția)
Atasarea numelui sotului la cel propriu, nu si viceversa mixiriel mixiriel Buna seara, As avea nevoie de o lamurire in ceea ce priveste schimbarea numelui de familie dupa casatorie. Practic, as dori ca doar eu sa-mi atasez la numele ... (vezi toată discuția)