Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... numele de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

numele de familie

in romania dupa casatorie femeia poate tine numele de familie al sotului inclusiv al ei?
Da, numele soțului poate să fie alăturat numelui soției.Astfel, soții pot purta numele lor reunite.
Conform Legii 119/1996, rep. cu privire la actele de stare civila, Viitorii soţi pot conveni:
 să îşi pãstreze numele lor dinaintea cãsãtoriei,
 sã ia numele unuia sau altuia dintre ei ori
 numele lor reunite.
 de asemenea au posibilitatea ca un soţ să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.
In concluzie va jucati cum doriti dvs. cu numele.
Justitiarul711, utilizator