Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Virarea salariului pe card
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Virarea salariului pe card

Buna ziua! Am 19 ani si de 8 luni lucrez la o firma privata de tamplarie.
In cele 8 luni nu au existat intarzieri ale salariilor sau alte probleme.
Insa salariile se primesc cash, in mana, lunar, de toti angajatii.
Dorinta mea este sa primesc salariul pe card. Insa sunt conviins ca, daca imi deschid cont la o banca, angajatorul imi va refuza cererea de virare a salariului pe card.
Exista vreo lege care sa il oblige pe angajator sa vireze salariul in contul indicat de angajat la solicitarea acestuia?
Sau ceva care sa imi ofere castig de cauza fara sa risc pierderea locului de munca?
Buna ziua,
Din cate stiu nu exista o asemenea prevedere, ci doar aceea ca in cazul virarii salariului pe card, salariatul poate cere plata la casierie, cash, nefiind obligat sa suporte cheltuielile cu comisioanele bancare.