Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Transfer la un liceu romanesc
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Transfer la un liceu romanesc

buna ziua , Am si eu o intrebare , baiatul meu a terminat clasa a opta la o scoala arabeasca din BUCURESTI, El nu mai vrea sa continua la scoala arabeasca , vrea sa se inscrie la um liceu romanesc , El a terminat clasa a opta in luna Mai , care sunt pasii de urmat pt a putea sa sa-l inscriu la un liceu romanesc? ce trebuie facut? vrea sa invete pe sistem romanesc, El a invatat clasele 1-8 la scoala arabeasca . va multumesc anticipat ,

Vreti sa il inscrieti la un liceu particular sau la un liceu din sistemul de invatamant de stat?

La un liceu particular il puteti inscrie in baza criteriilor cerute de liceul pe care il alegeti iar la stat pe baza rezultatelor obtinute la evaluarea nationala si a mediilor din liceu, repartizarea facandu-se aleator si functie de optiunile elevilor inscrise in fisa de inscriere.

Cititi brosura admiterea in invatamantul liceal aici.

[ link extern ]