avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abuz neplata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abuz neplata ore suplimentare

Buna ziua,
Va deranjez cu o nelamurire. Suntem 4 persoane in aceeasi situatie, lucram la aceeasi firma intr-una din filiale acesteia.

Am cerut plata orelor suplimentare pe care le-am facut in decursul ultimelor 2 luni si ni s-a raspuns ca nu vom primi nimic pt. ca a fost in datoria noastra sa le facem, desi aceste ore ne-au fost cerute pentru a rezolva anumite probleme care au aparut.

Ne-au spus sa ii dam in judecata daca nu ne convine, cu mentiunea ca daca facem asta vom fi concediati si nu ne vom mai putea angaja mult timp d-acum incolo in piata auto.

Va rog cine este avocat si ne poate ajuta.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:56, 20 Iulie 2015
V-ati dat acordul pentru a se efectua acele ore suplimentare?

Exista vreo dovada a efectuarii acestor ore?
Da ne-am dat toti acordul pentru a rezolva probleme firmei evident si chiar nu avem, cel putin eu personal, nicio problema ca am efectuat acele ore. Problema e ca nu vor sa ni le plateasca.

Ni s-a cerut verbal sa facem un numar de ore astfel incat sa fim la zi cu intarzierile.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
Nu exista sorti de izbanda, am vb cu colegi si se pare ca la ITM daca facem va afla cine a facut plangere si citez "zburam" oricum ei au trecut ca nu s-au facut ore suplimentare. din ce am reusit sa vb si cu alti colegi din tara este aceeasi situatie insa ne complacem. nu vreau sa-mi pierd jobul pt ca imi cer drepturile si nici nu vreau sa ma dea in judecata cum m-au amenintat :( nu ne permitem avocat, cum pute rezolva problema? este o firma de piese auto cu sediul in cluj si ni s-a dat de inteles ca are foarte multe relatii peste tot. va multumesc !!!
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2015
ARF, utilizator
Sistemul de relatii nu functioneaza in integralitatea lui, asa cum se lauda multi dintre angajatori.

Daca nu ne luptam pentru drepturile noastre , atunci ar trebui nici sa nu ne mai plangem.

SAolutiile in situatia dvs sunt : sesizarea ITM-ului, promovarea unei actiuni in instanta, daca amiabil nu se solutioneaza problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot depune la itm o sesizare online? gheorgh gheorgh Lucrez la o firma in agricultura si nu ne platesc ore suplimentare ,firma are sediul social in bucuresti si pct de lucru in caras severin la ce itm trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Munca suplimentara neplatita constantin pricope constantin pricope Angajatorul mă obligă să fac ore suplimentare ca ”ajutor pentru binele firmei” spunând că sunt ore trecute la rezervă în contul firmei și ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare cu forta peste limita legala mihneatodorov mihneatodorov Buna ziua, Lucrez la o companie de consultanta din domeniul contabil, si am o problema pe care nu stiu cum sa o adresez. In ultimele 3 luni, am avut, ... (vezi toată discuția)