avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs- de la ce data curge termenul de recurs?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs- de la ce data curge termenul de recurs?

Buna seara,am o nelamurire,avocatul imi spune ca trebuie sa astept o decizie sau nu stiu ce,eu toate citatile le primesc la el la birou,eu din ce sa hotorat in data de 12.06.2015,am inteles ca trebuie facut recursul din 12.06.2015 in termen de 15 zile

Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.06.2015.
Document: Hotarâre 7944/2015 12.06.2015
Cel mai recent răspuns: DanutSandel , utilizator 20:35, 27 Iunie 2015
DanutSandel a scris:

Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.

Inseamna ca recursul se formuleaza in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii redactate la domiciliul ales de dvs. pentru comunicarea actelor de procedura, adica la cabinetul avocatului dvs.
Data de 12.06.este data pronuntarii hotararii, prin urmare nu de la acea data se calculeaza termenul de recurs.
Hotararea se redacteaza teoretic in cel mult 30 de zile de la pronuntare si apoi se comunica partilor.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iunie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Termenul de recurs de 15 zile(asta insemana,ca,recursul se judeca dupa vechiul cod proc.civ.)curge de la data comunicarii hotararii,nu de la data pronuntarii.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata sulta in termen de 6 luni de la pronuntare stancescua stancescua Proces partaj, faza apel. Ce am gasit pe just.ro: \\"obligă pârâta-reclamantă la plata către reclamantul-pârât XXXXX a unei sulte compensatorii în ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am o intrebare in ce priveste comunicarea hotararilor ... simo.dia simo.dia Buna ziua. Am o intrebare in ce priveste comunicarea hotararilor sau incheierilor de sedinta. In dosarul in care sunt parte, s-au dat nu mai putin de 4 ... (vezi toată discuția)
Recurs - asociatii si fundatii legally brunette legally brunette Care este termenul de recurs impotriva solutiei de respingere a cererii de modificare a statutului unei asociatii? termenul curge de la pronuntare sau ... (vezi toată discuția)