Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs- de la ce data curge termenul de recurs?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs- de la ce data curge termenul de recurs?

Buna seara,am o nelamurire,avocatul imi spune ca trebuie sa astept o decizie sau nu stiu ce,eu toate citatile le primesc la el la birou,eu din ce sa hotorat in data de 12.06.2015,am inteles ca trebuie facut recursul din 12.06.2015 in termen de 15 zile

Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.06.2015.
Document: Hotarâre 7944/2015 12.06.2015
DanutSandel a scris:

Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.

Inseamna ca recursul se formuleaza in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii redactate la domiciliul ales de dvs. pentru comunicarea actelor de procedura, adica la cabinetul avocatului dvs.
Data de 12.06.este data pronuntarii hotararii, prin urmare nu de la acea data se calculeaza termenul de recurs.
Hotararea se redacteaza teoretic in cel mult 30 de zile de la pronuntare si apoi se comunica partilor.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Termenul de recurs de 15 zile(asta insemana,ca,recursul se judeca dupa vechiul cod proc.civ.)curge de la data comunicarii hotararii,nu de la data pronuntarii.
Va multumesc.