Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe dividende si micro incepand din 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe dividende si micro incepand din 2016

Am tot citit pe internet o multime de articole cu privire la prevederile noului cod fiscal votat de Parlament miercuri, dar nu-s lamurit cu privire la cateva aspecte:

1. Impozitul pe dividende pentru asociati persoane fizice este 0%, iar cel pentru firme asociate la alte firme este 5%??

2. Impozitul pe micro este 5% pt cei ce nu au angajati?

3. Cat se reduce CAS-ul salariatilor?

4. Cat se reduce CAS-ul angajatorilor?

5. Unde pot gasi varianta PDF (codul fiscal si normele) adoptata miercuri de parlament??

Multumesc.
vasilemb, utilizator
1. Nu. Este 5% pentru toata lumea. Stirea ca e 5% doar pentru firme era falsa. Este 5% si pentru persoane fizice.

Pe langa 5% imp dividende acum devine si obligatoriu 5,5% CASS (chiar si daca esti agnajat) si cred ca si 10,5% CAS. Deci tot 16% va ramane in practica.

2. Va ramane 3%.

3. Nu se reduce.

4. Nu se reduce.
Apc23, utilizator
Buna ziua,

1. Stiu ca CASS-ul este limitat la 600 lei/luna maxim, exact cum este acum pt. CASS-ul pt veniturile din chirii.
Daca exista venituri din chirii sau alte venituri limita CASS-ului este pentru toate la 600 lei/luna (pe persoana), sau este 600 lei/luna pt dividende, 600 pt chirii, etc..???

2. Daca nu exista salariati o micro cum plateste? Are imp forfetar?

Aveti o forma PDF a legii?