avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plangere la CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plangere la CEDO?

buna ziua,

va supun atentiei urmatoarea speta:
are o contestatie impotriva unei decizii de pensonare sanse de reusita daca este formulate dupa aproximativ 4 ani mergand pe imprescriptibilitatea dreptului la pensie?
In speta, instant de fosnd a respins actiunea, ca prescrisa.
Am formulat apel insa a fost ca respins ca tardive declarant.(decizie corecta).
ce sanse/riscuri ar fi in cazul unei plangeri la cedo?
ce as putea invoca?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:27, 29 Iunie 2015
Curtea Europeană a Drepturilor Omului poate fi sesizată printr-o cerere de către orice persoană fizică, orice organizaţie neguvernamentală sau de orice grup de particulari care se pretinde victimă a unei încălcări de către una dintre Înaltele părţi contractante a drepturilor recunoscute în Convenţie sau în Protocoalele sale.

Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne si într-un termen de 6 luni de la data deciziei interne definitive (ultima hotărâre definitivă a instanţelor din România).
irina_g a scris:

Am formulat apel insa a fost ca respins ca tardive declarant.(decizie corecta).
ce sanse/riscuri ar fi in cazul unei plangeri la cedo?


Stimată doamnă,

În acest caz, din păcate, șansele dvs ar apărea ca fiind nule.

Decurgând inclusiv din aplicarea principiului subsidiarității, aplicantul este obligat să respecte normele și regulile procedurale defipte de legislația internă și să introducă acțiunile înăuntrul termenelor arătate de procedura intenă.

În caz contrar, este încălcat art. 35 al Convenției.

Cu stimă.
Ultima modificare: Luni, 29 Iunie 2015
andreigrigoriu, moderator
irina_g a scris:
are o contestatie impotriva unei decizii de pensonare sanse de reusita daca este formulate dupa aproximativ 4 ani mergand pe imprescriptibilitatea dreptului la pensie?
In speta, instant de fosnd a respins actiunea, ca prescrisa.

Hotărârea instanţei este temeinică şi legală. O decizie de pensie poate fi contestată doar într-un anumit termen prevăzut de lege. După ce acest termen a trecut, este inutil să te mai adresezi instanţei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot formula plangere catre cedo dupa ce mi se respinge o cale extraordinara de atac, deoarece doresc sa-mi incerc si ultima sansa inainte de-a ma plange in mod concret catre ei?! kisso kisso Pot formula plangere catre CEDO dupa ce mi se respinge o cale extraordinara de atac, deoarece doresc sa-mi incerc si ultima sansa inainte de-a ma plange in mod ... (vezi toată discuția)
Cedo ii geo-vem geo-vem Am deschis aici ,la un moment-dat o discutie cu privire la un proces contencios ce avea 2 capete de cerere, la fond sa respins pe unul din capete cu recurs iar ... (vezi toată discuția)
Cerere de revizuire respinsa grosu48 grosu48 Ce pot face daca mi s-a respins cererea de revizuire prin incalcarea jurisprudentei CEDO(cererea 18183 Martocian vs ... (vezi toată discuția)