Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Abuz sau neglijenta in serviciu
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Abuz sau neglijenta in serviciu

Buna ziua,
Speta este urmatoarea:autoritatea contractanta organizeaza procedura de atribuire directa (prin cerere de oferta publicata pe site-ul propriu) pentru lucrari in valoare estimata de pana la 100000e.Participa la procedura ( a fost publicata Fisa de date) 3 ofertanti iar Autoritatea Contractanta anuleaza procedura intrucat proiectantul lucrarilor nu a precizat termenul de executie a acestora (termenul de executie era criteriu de evaluare).
Desi un ofertant ataca in termen anularea si primeste tremen in contencios,AC semneaza contractul cu ofertantul de pe locul 2,care ,intre timp executa lucrarea.
Desi nu se poate preciza un prejudiciu cert,vedeti o fapta penala din partea reprezentantilor AC?
Rog argumentati raspunsul.
Multumesc.
Depinde daca o fi de competenta DNA . E clar ca toata balbaiala AC se putea rezolva doar cu reluarea startului, cu conditia anuntarii tuturor. Se poate interpreta ca a fost o manevra pentru excluderea unor concurenti si atribuirea preferentiala a unor contracte de achizitii publice. Odata anulata procedura nu mai putea reveni . Eu cred ca este abuz in serviciu si tine de DNA .