Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare in instanta a salariului de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare in instanta a salariului de incadrare

In ce timp se poate contesta incadrarea?
Unitatea a fost preluata de alta entitate,cu alta grila de salarizare,pe noi,lasandu-ne la vechea salarizare,netinandu-se cont ca prestam aceleasi servicii.
In termen de 45 de zile de la data cand ati luat la cunostinta de noua incadrare.

Legea nr.62/2011
Art. 211. - Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa;
.....