Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Repartizare dividende noul cod fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Repartizare dividende noul cod fiscal

Buna ziua,

Am o firma pe care sunt dividende inca nerepartizate. In eventualitatea in care s-ar aproba noul cod fiscal cu impozit pe dividende de 5%, s-ar putea repartiza dividendele existente dupa data de 1 ian de cand ar fi in vigoare noul impozit redus? Multumesc.
Avand in vedere ca normele metodologice nu au aparut si nu exista dispozitii tranzitorii ,in ca nu ne putem pronunta ce impozit se va aplica.Ca regula impozitul se retine la data platii dividendelor si cota ar trebui sa fie cea in vigoare la data platii si nu cea in vigoare la data realizarii profitului.Dar sa asteptam sa vedem daca precizeaza clar normele metodologice.