Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
La o primarie un salariat doreste suspedarea CIM pe o perioada de 90 zile conform art.54 Codul Muncii.Se aproba, se emite dispozitie de suspendare(concediu fara plata).In prelungire salariatul revine cu noua cerere prin care solicita concediu fara plata pentru interese personale, care este aprobata de conducerea unitatii.
Salariatul ar dori concediu fara plata inca 12 luni.
Intrebare:
Pot emite o dispozitie pentru concediu fara plata in continuare pe o perioada de 12 luni, prin acordul partilor?
Care art. din Codul muncii ?
va multumesc!
Puteti emite o decizie de prelungire a suspendarii c.i.m. pe inca o durata de 12 luni .

Art.54 C.mun. este incident in acest caz, coroborat cu art.25 alin.3 din HG 250/1992.
Conform art.153(2) Codul Muncii"Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern."
Este vorba despre sectorul bugetar unde HG 250/1992 are intaietate.
multumesc.