avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
La o primarie un salariat doreste suspedarea CIM pe o perioada de 90 zile conform art.54 Codul Muncii.Se aproba, se emite dispozitie de suspendare(concediu fara plata).In prelungire salariatul revine cu noua cerere prin care solicita concediu fara plata pentru interese personale, care este aprobata de conducerea unitatii.
Salariatul ar dori concediu fara plata inca 12 luni.
Intrebare:
Pot emite o dispozitie pentru concediu fara plata in continuare pe o perioada de 12 luni, prin acordul partilor?
Care art. din Codul muncii ?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: lisav , utilizator 14:57, 6 Iulie 2015
Puteti emite o decizie de prelungire a suspendarii c.i.m. pe inca o durata de 12 luni .

Art.54 C.mun. este incident in acest caz, coroborat cu art.25 alin.3 din HG 250/1992.
Conform art.153(2) Codul Muncii"Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern."
Este vorba despre sectorul bugetar unde HG 250/1992 are intaietate.
multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de suspendare/intrerupere a raportului de serviciu smart_flor smart_flor Buna ziua, as dori sa stiu daca pot beneficia de suspendarea temporara a raportului de munca cu angajatarul meu, in conditiile in care sunt cadru didactic ... (vezi toată discuția)
Care este perioada maxima intr-un an pentru care se poate lua concendiu fara plata? eu12345 eu12345 Buna ziua! Va rog frumos, spuneti-mi si mie care este perioada maxima, conform legii, pentru care se poate solicita concediu fara plata? Care sunt ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata ortanda ortanda Buna ziua, Legea da dreptul la 30 zile calendaristice pentru concediul fara plata, deci sunt incluse si zilele de sambata si duminica. Angajatul poate semna ... (vezi toată discuția)