Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiunea de creanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiunea de creanta

Buna ziua!
Am si eu o speta in legatura cu contractul de cesiune de creanta.
A-institutie publica are o datorie la B-societate comerciala. B are o datorie la C-societate comerciala. Intre B si C se incheie un contract de cesiune de creanta. B-cedent, C-cesionar si A-debitor cedat. Cesiunea i-a fost notificata debitorului cedat. Fiind vorba de o institutie publica, cesiunea de creanta constituie titlu executoriu, in baza careia institutia publica sa-i plateasca lui C, adica noului creditor(cesionarului)? Sau notificarea debitorului trebuie facuta prin executor? Astept un raspuns. Va multumesc1
visi, utilizator
Daca cesiunea se face conform legii 99 si se face inscrierea la AEGRM puteti face o notificare simpla doar catre debitor , trimisa cu confirmare de primire, prin care ii aduceti la cunostinta despre aceasta cesiune. As recomanda ins asa o faceti prin executor judecatoresc, nu costa foarte mult si puteti sta linistita in eventualitatea unei contestatii.
Multumesc mult!