Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sefa mea ma pune de 1 luna doar schimbul 2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sefa mea ma pune de 1 luna doar schimbul 2

Este normal ca de o luna de zile sefa mea ma programeaza la serviciu doar schimbul 2?
Ce as putea sa fac?
Buna dimineata,
E legal, chiar daca nu e normal. Conf art 40 alin 1 CM:
"Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
  a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii;
 b) să stabilească atribuţiile corespunzătoare fiecărui salariat, în condiţiile legii;
  c) să dea dispoziţii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalităţii lor;   d) să exercite controlul asupra modului de îndeplinire a sarcinilor de serviciu;
  e) să constate săvârşirea abaterilor disciplinare şi să aplice sancţiunile corespunzătoare, potrivit legii, contractului colectiv de muncă aplicabil şi regulamentului intern;
  f) să stabilească obiectivele de performanţă individuală, precum şi criteriile de evaluare a realizării acestora."
Conf art 117 CM "programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului."

Buna ziua,

ca atare nu e nimic de facut....

Multumesc mult!