avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sefa mea ma pune de 1 luna doar schimbul 2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sefa mea ma pune de 1 luna doar schimbul 2

Este normal ca de o luna de zile sefa mea ma programeaza la serviciu doar schimbul 2?
Ce as putea sa fac?
Cel mai recent răspuns: adriantudor15 , utilizator 11:00, 30 Iunie 2015
Buna dimineata,
E legal, chiar daca nu e normal. Conf art 40 alin 1 CM:
"Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
  a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii;
 b) să stabilească atribuţiile corespunzătoare fiecărui salariat, în condiţiile legii;
  c) să dea dispoziţii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalităţii lor;   d) să exercite controlul asupra modului de îndeplinire a sarcinilor de serviciu;
  e) să constate săvârşirea abaterilor disciplinare şi să aplice sancţiunile corespunzătoare, potrivit legii, contractului colectiv de muncă aplicabil şi regulamentului intern;
  f) să stabilească obiectivele de performanţă individuală, precum şi criteriile de evaluare a realizării acestora."
Conf art 117 CM "programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului."

Buna ziua,

ca atare nu e nimic de facut....

Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonus de performanta Flav Flav Salut, Ma intereseaza o informatie legata de bonusul de performanta. Sunt pe cale sa semnez un nou contractde angajare cu o companie si in contract am un ... (vezi toată discuția)
Obligatii in afara fisei postului. edward_zone edward_zone Buna ziua, Am primit o decizie din parte angajatorului care spune ca trebuie sa operez anume activitati care ies din atributille Fisei Postului pe care am ... (vezi toată discuția)
Delegare de atributii dijmarescu dijmarescu Buna ziua, Va rog, am nevoie de sfatul dvs. Imi puteti spune care este temeiul legal prin care, in cazul angajatilor cu CIM (nu functionar public), se ... (vezi toată discuția)