Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca dupa absente ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca dupa absente nemotivate

Un angajat lipseste nemotivat de trei saptamani timp in care nu a raspuns solicitarilor telefonice si mesajelor.I s-a expediat o recomnadata cu aviz de primire in care era convocat la sediul firmei pentru clarificarea raporturilor de munca,nu s-a primit niciun raspuns.
Ce este de facut in cazul in care nu se primeste niciun semn din partea lui,daca nu se prezinta pentru a-si motiva absentele si a-si clarifica situatia?
Dupa cat timp si in baza carui articol i se poate desface contractul de munca?

Multumesc.
conform Codul munci art.51 alin (2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
Alin. (2) al art. 51 a fost introdus de pct. 22 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA‚ nr. 65 din 29 iunie 2005, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 576 din 5 iulie 2005.
Pentru a fi concediat disciplinar pentru absente nemotivate, va trebui efectuata cercetarea disciplinara a salariatului in cauza.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.