Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Verificarea la domiciliu a asiguratului aflat in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Verificarea la domiciliu a asiguratului aflat in concediu medical

Buna ziua.
As dori sa aflu:
1. Mai e valabila prevederea legala conform careia platitorul indemnizatiei (eventual insotit de un reprezentant al politiei) poate efectua o vizita la domiciliul asiguratului aflat in concediu medical -dupa orarul si conditiile stabilite prin norme -in vederea verificarii (consemnare intr-un proces verbal) a prezentei acestuia?
2. Platitorul indemnizatiei pentru concediu medical este un reprezentant al Casei de Sanatate sau al angajatorului? Sau, pentru primele 5 zile- angajatorul si pentru restul Casa de Sanatate?
Legea nr.183/2015 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.36/2010 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate a eliminat posibilitatea ca autoritatile sa faca verificari la domiciliul salariatilor aflati in concediu medical si va intra in vigoare in termen de 3 zile de data publicarii ei in Monitorul Oficial.