Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Investirea cu formula executorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Investirea cu formula executorie

Poate să îmi spună cineva dacă o hotărâre judecâtorească prin care instanţa obligă pârâtul să plătească cheltuielile de judecată trebuie investită cu formula executorie.Dacă da,cum se procedează ?
conform art 640 ind 1 cod proc civila, titlurile executorii, altele decat hotararile judecatoresti, pot fi puse in executare numai daca sunt investite cu formula executorie
Asadar, nu este nevoie sa investiti cu formula executorie hotararea judecatoreasca. Aceasta trebuie doar legalizata. Dupa legalizare, mergeti cu ea la executor
Vă mulţumesc !!!