Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... publicitatea pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

publicitatea pe internet

Daca detin un site si vreau sa accept bannere publicitare pe site , contra unor sume de bani, fapta mea este considerata fapta de comert? Am nevoie de infiintarea unei societati pentru acest lucru, sau se poate incheia un contract civil in acest sens? Parerea mea este ca se poate fara existenta unei societati si ca este vorba de un simplu act juridic din domeniul dreptului civil, insa nu este intemeiata. De aceea cer un mic ajutor de la juristii/avocatii specializati pe dreptul internetului. As dori si un temei legal, daca se poate.
Mersi mult.
Este clar ca atunci cand faceti publicitate unor alte persoane, in schimbul unor sume de bani, faceti fapte de comert. E imposibil sa gasiti un argument contrar acestui fapt, tocmai pentru ca activitatea in sine implica un grad mare de "comercial".
Sa concluzionez de aici ca pentru a accepta publicitate pe un site proprietatea unei persoane fizice, este necesar ca acesta sa infiinteze o societate ? Mi se pare un pic cam deplasat.
Comerciantii pot fi persoane fizice sau persoane juridice, deci nu neaparat SRL-uri. Dar macar ca PFA tot va trebui sa se inregistreze.
Mersi de informatii. Acum m-am edificat.