avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clasificare dupa scopul lucrativ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clasificare dupa scopul lucrativ

am mare nevoie de o clasificare a persoanelor juridice fara scop lucrativ in functie de categoria de drept public sau privat din care fac parte.
singurele persoane juridice fara scop lucrativ pe care le stiu sun fundatiile, asociatiile, cultele religioase, partidele si sindicatele
v-as fi foarte recunoscator daca ati putea sa-mi spuneti din ce categorie (dr. public sau dr. privat) fac parte... si daca mai sunt si alte persoane de genul acesta pe care nu le-am enumerat.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihai440 , utilizator 16:33, 7 Iulie 2009
În raport de scopul pentru care a fost creată, persoana juridică poate
avea un scop lucrativ, productiv, cum este cazul societăţilor comerciale, al unor regii autonome
(acestea din urmă au un scop mixt, pe lângă cel lucrativ, care este secundar, unul public, de realizare
a unor servicii publice, a unor activităţi; Regiile autonome se organizează şi funcţionează în ramurile
strategice ale economiei naţionale - industria de armament, energetică, exploatarea minelor şi a
gazelor naturale, poştă, transporturi feroviare - precum şi în unele domenii aparţinând altor ramuri
stabilite de guvern,
sau un scop nelucrativ cum este situaţia instituţiilor, autorităţilor publice, a
sindicatelor, asociaţilor şi fundaţiilor.
Persoanele juridice publice sau de drept public pot fi caracterizate în primul rând prin
faptul că, în majoritatea cazurilor, ele acţionează în regim de putere publică, ca purtătoare a
puterii publice.
Persoanele juridice, fie că aparţin dreptului privat sau dreptului public, acţionează în
societate ca o certitudine nu ca o ficţiune. Calitatea de subiect de drept rezultă în puterea legii dacă
sunt îndeplinite cerinţele esenţiale cerute de lege, dacă au elementele minime constitutive necesare.
Fiind constituite dintr-o colectivitate umană cu interese comune şi legitimizate de lege,
persoanele juridice reprezintă "un centru de interese protejate juridiceşte". În dreptul
administrativ, persoanele juridice au o importanţă deosebită, ele fiind nelipsite din orice raport
juridic de drept administrativ, inexistenţa unei astfel de persoane, a unui astfel de subiect de
drept public reprezintă lipsa raportului juridic administrativ.
multumesc pt raspuns.
am gasit si eu textul de mai sus pe net... dar eu as fi vrut o enumerare si clasificare a acestei categorii de persoane juridice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functionarul public poate fi lider de sindicat? adabia adabia Consilierul juridic, angajat al unei institutii, poate fi liderul sindical al angajatilor din acea institutie??? Mentionez ca acest consilier juridic este ... (vezi toată discuția)
Anularea unei dispozitii emise de primarie melcsy melcsy cum pot sa cer anularea unei dispozitii date de primarie? adica dispzitia de sistare lucrarilor de constructii?avem si autorizatie de construire si acordul ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea unei societati comerciale de a raspunde lauricafl lauricafl Buna ziua. Am o intrebare. Daca fac o cerere in scris (bineinteles inregistrata de ei in momentul depunerii) catre o societate comerciala (ex. Banc Post sau ... (vezi toată discuția)