Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Legalitatea impunerii folosirii continue a aparatului ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Legalitatea impunerii folosirii continue a aparatului de aer conditionat la locul de munca

Lucram intr-un birou si toate cele 8 ore de lucru le petrecem in fata computerului.
Angajatorul vrea ca aerul conditionat sa functioneze continuu si telecomanda sa fie cu lacat, ca sa nu poata fi inchis/dat la o temperatura mai mica/mai mare. De asemenea, vrea ca acest lucru sa fie impus prin regulamentul intern. El considera ca astfel am lucra mai bine.Este legala o astfel de masura?
Noi pornim aerul conditionat doar atunci cand credem ca este nevoie. Daca ar merge continuu, consideram ca ne este pusa in pericol sanatatea.
1. Si eu sunt de acord ca nici un patron nu ma poate obliga sa suport aerul conditionat impus de el.

2. - Mai ales ca aerul conditionat nu este sanatos, din contra face mult rau.
- Eu am simtit pe pielea mea si nu vreau sa mai aud de el.

3. Daca toti salariatii din incaperea respectiva pica de acord ca nu vor aer conditional atunci aparatul respectiv poate fi scos din circuit.