Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaziune nivel salarial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaziune nivel salarial

in cadrul unui resturant toti salariatii au contract de 4h / minim pe economie (330 net), luni-vineri, insa :
- bucatari (4) - 12 ore / 15-17 zile pe luna / weekend inclusiv
- merceolog (1) - 8 ore / zilnic de luni pana vineri / fara weekend
- ospatari (2) - 12 ore / 15-17 zile pe luna / weekend inclusiv

bucatarii sunt obligati sa faca inclusiv curatenia in bai si spatii adiacente
metoda salarizare: 330 ron virament bancar / 400 ron cash (net)

o alta chestie, nici un cim nu are trecuta data de salarizare;
angajatorul refuza sa plateasca salariul la o data convenit (plateste doar cand si daca vrea - sau cum spune el "cand are")

va rog, daca stiti, sa imi explicati care sunt abaterile si ce se poate face in avantajul angajatilor, sanctiuni, compensari si pasi denuntare?

multumesc! X-(
Data la care se plateste salariul nu este rubrica .... optionala ... Puteti sesiza ITM - care sa vina in control si atunci patronul va trebui sa dea explicatii in legatura cu CIM de 4 h ( in CIM cu timp partial este obligatoriu sa specifici intervalul orar in care se desfasoara activitatea, altfel acel CIM se considera a fi incheiat pt. 8h .... de la data la care a fost incheiat ).
Dar cu banii efectiv incasati de salariati - nu stiu ce sa spun ... presupun ca dvs. nu aveti nici o dovada a faptului ca ati incasat o suma de bani diferita de cea specificata in contract....
Puteati totusi sa nu semnati CIM daca vi se parea in neregula ! Stiu - e usor de zis dar ... greu de gasit un loc de munca! In ceea ce priveste sesizarea ITM - se face dintr un singur pas ... daca va hotarati.
1. Pentru nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca puteti sesiza Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

2. Pentru nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul financiar-contabil puteti sesiza ANAF, Politia - Serviciul de Investigare a criminalitatii economice.
Multumesc mult pentru explicatii si sugestii! stiu ca banii oricum nu se pot recupera nefiind o dovada pentru cash, insa momentan nu ma intereseaza castigul meu de cauza cat ma intereseaza sa ii dau o lectie :) merci inca o data!