Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita amenda rovineta
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita amenda rovineta

Am primit la fostul domiciliu ( unde locuieste mama) o executare silita(somatie) pentru o amenda la rovineta din anul 2012.
Amenda a fost aplicata in data de 12.06.2012, si nu mi-a fost comunicata niciodata. Amenda a fost redactata cu fostul domiciliu.
Am schimbat buletinul, dar actele autoturismului nu le-am schimbat. Si acum am primit o somatie de la un executor judecatoresc tot la fostul domiciliu.
Pot sa fac ceva sa scap de plata acestei somatie, avand in vedere ca nu mi-a fost comunicata la adresa din buletin, si nici amenda nu a fost comunicata la domiciliul meu?
Precizez ca am depasit termenul in care puteam contesta executarea.

Aspectul ca dvs nu ati respectat dispozitiile in vigoare si nu ati informat autoritatile de schimbarea domiciliului,nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la plata amenzii
Pentru a indeparta situatii mai neplacute,analizati oportunitatea achitarii amenzii

Exista vreo obligatie de a informa autoritatile de schimbarea domiciliului?
La autoritati m-am prezentat cand am schimbat domiciliul, nu-i asa?
Faptul ca nu mi-a fost comunicat vreodata procesul verbal are vreo relevanta?
Sau faptul ca nu mi-a fost comunicata somatia de plata are vreo relevanta?
Ce se poate face? Tinand cont ca termenul pt contestatie la executare a fost depasit?
Nu doresc sa platesc deoarece nu mi-a fost comunicat nicioadata ca as avea ceva de plata.
Va multumesc.
Există obligaţia ca atunci când vă schibaţi domiciliul să vă schimbaţi şi celelalte documente, de genu permis, civ maşină, paşaport etc. Toate documentele unde apare vechiul domicilui al dvs.
tineti cont ca daca nu rezolvati ceva cu anularea eventual a procesului verbal o sa va puna poprire pe conturi sau pe salariu.Eu am vandut masina cu acte in regula si tot mi-au luat din cont 4 executari silite a cate 460 roni fara sa stiu macar. Am angajat un avocat acum dar tot sunt sceptic ca imi voi recupera banii.
Exista sanctiune pt ca nu mi-am schimbat restul documentelor. Dar aceasta nu poate fi o scuza ca executarea nu a fost comunicata la domiciliul meu. Comunicarea executarii s-a realizat in 2015, eu mi-am schimbat domiciliul in 2012. Autoturismul a fost radiat din circulatie in 2012 decembrie.
Executarea si comunicarea ei se face in baza talonului masinii din 2012, sau trebuie realizata la domiciliul actual. Totusi sunt peste 3 ani de cand am schimbat domiciliul.