Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cainele meu a fost omorat de alt caine
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cainele meu a fost omorat de alt caine

Buna ziua!
Cainele meu Chihuahua a fost muscat pe strada de un caine Amstaff fara lesa si botnita,stapanul nu a vrut sa coopereze...dupa 4 zile catelusul meu a decedat.
Am depus plangere la politie si am inteles ca va primi o amenda,insa vreau sa actionez in instanta,pentru ca nu este prima oara cand a omorat caini sau a atacat chiar si oameni.
Ce sanse de castig am daca am doar martori si fisa medicala cu leziunile si tratamentul din acele 4 zile,insa nu am autopsie?
Multumesc.

[Mesaj editat - În forum nu se stabilesc relații profesionale.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pentru clarificarea cauzelor care au condus la decesul cainelui,ar fi indicat sa solicitati document medical de la cabinet de specialitate,document care sa fie analizat impreuna cu celelalte probe/martori pe care intelegeti sa le solicitati in eventuala actionare in judecata a proprietarului cainelui care a muscat cainele dvs
Este de preferat document medico legal care sa ateste cauza decesului,pentru a indeparta posibilitatea invocarii altor factori=varsta,boli,etc
~ Conținut șters la cerere ~