avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Santaj si intimidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Santaj si intimidare

Santaj, Intimidare

De curand (iunie 2015) am incheiat succesiunea dupa bunica (d. martie 2014), imediat ce am gasit cumparatorul pt. mostenire(casa cu teren), de la care am incasat avansul (cca 15%), urmand ca restul sa fie transferat pana in 10 august, dupa finalizarea cadastrului.
Pana in luna mai mostenitori dupa bunica au fost cele doua fiice ale ei, mama mea si sora ei; in luna mai, matusa a decedat si noua mostenitoare a devenit fiica ei, verisoara mea; mama mea e nedeplasabila, eu fiind imputernicit la succesiune.
Verisoara mea a locuit pana acum trei ani in SUA in acelasi timp cu sora mea care se afla acolo din 2001; Verisoara mea pretinde ca sora mea ii este datoare suma de 10.000 USD (nu are dovezi).
Ieri a venit la noi acasa cerand ca mama sa-i achite pretinsa datorie a surorii mele, altfel anuleaza contractul de vanzare, urmand sa returnam dublul avansului catre cumparator; ea spune ca isi permite sa faca asta, pt. ca acum cateva zile a vandut apartamentul mamei ei; a incercat sa ne intimideze aducand si doi indivizi, unul - prietenul ei politist, amandoi folositi de curand ca martori la succesiunea dupa mama ei.
Din cate am citit, situatia e una de santaj.
Nu as vrea sa ii reclam la politie pana nu incheiem vanzarea, dar, daca insista, trebuie sa o fac.
Va rog, un sfat !

P.S. Verisoara mea are antecedente in SUA; am un document care dovedeste ca in timp ce era in perioada de probare de 36 de luni pentru trafic de cocaina, a inselat autoritatile statului Nevada, motiv pt. care a fost deportata acum trei ani.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iulie 2015
sorinmst, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:03, 10 Iulie 2015
@ Birou de Mediator
Va multumesc pt. informatii, articolul 1669 m-a mai linistit.
S-a incheiat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare la notar.
Niciuna dintre cele doua mostenitoare(mama mea si verisoara) nu a renuntat la mostenire
(matusa nu a mai apucat sa participe la aceasta succesiune, a decedat putin timp inainte, doar a depus majoritatea actelor la notar).


Dreptul de a cere in instanta vanzarea il are promitentul cumparator.
Dvs. sunteti fara drept si fara nicio putere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie vanzare Diana Chis Diana Chis Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie,daca se poate: bunicul meu a incheiat o promisiune de vanzare cu o asociatie agricola, in luna ... (vezi toată discuția)
Precontract vanzare cumparare Mrius321 Mrius321 Detin un teren intravilan pe care doresc sa il vand. Am un client care doreste sa facem un precontract pe suma de 2000 euro. Pe 5 luni. Dupa termen daca nu se ... (vezi toată discuția)
Recuperare avans! Ovidiu1313 Ovidiu1313 Consultanta recuperare avans! Buna ziua, recent, am semnat un antecontract de vanzare-cumparare pentru garsoniera proprietate personala. Cumparatoarea sa ... (vezi toată discuția)