avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit auto neplatit de 5 ani de noul \\"proprietar\\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit auto neplatit de 5 ani de noul "proprietar"

Buna ziua!

Am vandut masina acum 5 ani si am plecat din tara. M-am gandit sa fac un bine persoanei careia am vandut masina (care deja se imprumutase sa o achite) si nu am facut trecerea de proprietate de pe numele meu pe numele noului proprietar. Acum dupa 5 ani ma trezesc ca nu a platit niciodata impozitul auto si vecinii m-au anuntat ca am primit o somatie de plata cu chemare in judecata de 1100RON.
Stiti cumva cum functioneaza si cine trebuie sa plateasca? Daca noul "proprietar" nu vrea sa plateasca impozitul pot sa scot masina din circulatie?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:27, 9 Iulie 2015
Daca nu ati radiat-o de pe numele dvs, masina apare tot pe numele dvs, deci la modul teoretic dvs trebuie sa platiti. Daca noul "proprietar" nu vrea sa isi achite obligatia morala, puteti sa o radiati.
Avand in vedere afirmatia dvs
nu am facut trecerea de proprietate de pe numele meu pe numele noului proprietar
,este evident ca bunul mobil se afla pe rolul dvs fiscal ,iar dvs ca si proprietar in acte al auto sunteti bun de plata
Daca noul "proprietar" nu vrea sa plateasca impozitul pot sa scot masina din circulatie?

Pentru ca detinatorul autoturismului dvs sa devina proprietarul acestuia si in acte,este necesar sa reluati procedura de tranzactionare bun mobil,completare rubrica speciala talon,dar asta poate avea efecte pentru viitor
Pentru obligatiile retroactive,daca nu solutionati amiabil,puteti analiza oportunitatea actionarii in instanta a detinatorului bun mobil
Prioritar insa achitati suma comunicata in somatie pentru a indeparta executarea silita asupra bunurilor in evidenta dvs
Trebuie sa cunoasteti ca radierea din circulatie auto,are drept consecinta restrictionarea irevocabila a dreptului de circulat pe drumurile publice a acelui autovehicul,cu imposibilitatea inmatricularii acestuia
In calitate de proprietar in acte,conditionat de atitudinea detinatorului bunului mobil ,puteti analiza si aceasta masura extrema

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum radiez masina de la politie fara act de vanzare-cumparare raduadrian00 raduadrian00 Buna ziua.Am vandut un autoturism in martie 2011 am radiato fiscal de la taxe si impozite dar nu am radiato de la politie.Acum dupa 4 ani risc sa fiu executat ... (vezi toată discuția)
Radiere masin iuli113 iuli113 Buna seara Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta: Anul trecut am vandut 1 masina care era inmatriculata pe numele meu ,am facut contract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Fiscal masina genoveva-gina genoveva-gina buna ziua! am si eu o problema. am cumparat o masina iar vanzatorul nu ne-a dat fiscal, inistand sa mergem sa luam fiscalul de la vanzatorul anterior. Acesta ... (vezi toată discuția)