avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate fiscal masina
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

fiscal masina

buna ziua! am si eu o problema. am cumparat o masina iar vanzatorul nu ne-a dat fiscal, inistand sa mergem sa luam fiscalul de la vanzatorul anterior. Acesta nici nu vrea sa stea de vorba cu noi,pe motiv ca el a eliberat fiscalul la vanzare. Am reusit sa gasim proprietarul care apare in actele masinii. Cum pot proceda mai departe,sa pot inscrie masina? Este vreo posibilitate sa inchei contract direct cu proprietarul masinii daca acesta zice ca a radiat-o?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 08:02, 3 Iulie 2018
Primul vanzaror nu mai este proprietarul masinii, nu aveti cum sa incheiati actele cu el. Trebuie sa rezolvati cu cel care v-a vandut masina, nu trebuia sa o achizitionati daxa nu avea actele in regula.
este greseala mea ca nu m-am informat inainte, e prima oara cand cumpar o masina. Am crezut ca este om de buna credinta si ca imi va da fiscalul. Legal, nu am alta varianta de a inscrie masina?
Proprietarul din CIV nu mai poate sa va prezinte certificat fiscal deoarece acesta garantat a radiat auto din evidenta fiscala
Puteti solutiona in instanta de judecata solicitand dispunerea de hotarare judecatoreasca care sa inlocuiasca contractul de vanzare cumparare bun mobil

ceea ce inseamna ani pierduti, bani pierduti. Nu inteleg de ce biroul de vanzari accepta sa inregistreze contracte de vanzare-cumparare fara a avea toate documentele necesare. Si mai este un lucru pe care nu il inteleg...vanzatorul mi-a vandut o masina care nu apare inregistrata nicaieri? In cazul acesta, unde s-au dus amenzile de circulatie? Mi-a dat o asigurare valabila pana in anul 2019 pe numele primului proprietar, cum este posibil sa se scoata acte pe numele cuiva care nu mai are bunul?

ynocentta a scris:

Proprietarul din CIV nu mai poate sa va prezinte certificat fiscal deoarece acesta garantat a radiat auto din evidenta fiscala
Puteti solutiona in instanta de judecata solicitand dispunerea de hotarare judecatoreasca care sa inlocuiasca contractul de vanzare cumparare bun mobil

sa fiti sigura ca vehiculul este in evidenta autoritatii fiscale teritoriale si SPR evidenta auto
Chiar daca se incheie documnete de tranzactionare drept de proprietate asupra vehiculelor unii cumparatori din varii motive nu inmatriculeaza vehiculele iar eventualele sanctiuni sunt consemnate si comunicate proprietarilor care apar in evidente respectiv ultimului proprietar din CIV,care sunt obligati sa aloce timp,nervi,bani pentru contestarea in instanta a acestora
Asiguratorii incheie polite de asigurare in numele titularilor din CIV indiferent cine achita c/v polita

Alte discuții în legătură

Auto Corina Maria Corina Maria Daca am cumparat o masina, dar proprietarul a cumparat-o la randul lui de la un altul, si nu a inscris-o la primarie, pot face actele cu prima persoana? ... (vezi toată discuția)
Masina cumparata fara act de v/c Ionel03 Ionel03 Buna ziua, Am venit cu o anumita problema, am \"cumparat\" de la un tip o masina. A ramas vorba sa ma sune cand face contractul de vanzare cumparare cu cel ... (vezi toată discuția)
Buna seara , am și eu următoarea întrebare, am cumpărat un ... Brckbrasov Brckbrasov Buna seara , am și eu următoarea întrebare, am cumpărat un autoturism de la cineva care se ocupa cu vânzări/ cumpărări auto proprietarul din acte i a ... (vezi toată discuția)