Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Angajare consilier juridic
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Angajare consilier juridic

O institutie publica poate sa angajeze consilier juridic, daca nu exista birou sau serviciu de juridic?
Angajarea (numirea) unui consilier juridic in cadrul unei institutii publice se poate face in situatia in care entitatea respectiva are prevazut in statul de functii/personal un astfel de post, bugetat. Poate fi un singur post, un compartiment (pana la 5 functii), birou (5+1), serviciu (7+1) sau directie (peste 15). Consilierul juridic din cadrul unei institutii urmeaza statutul acelei institutii, fara a fi necesar sa se mai inscrie intr-o liga sau asociatie profesionala (asa cum este cazul celor incadrati la privati).
De asemenea,
O INSTITUTIE/AUTORITATE PUBLICA ar putea angaja un consilier juridic (recunoscut de o organizatie profesionala; care sa faca parte dintr-o liga/asociatie) SI PRINTR-UN CONTRACT DE PRESTARI DE SERVICII, in temeiul OUG 34/2006-achizitie publica, cu conditia sa-si fi prevazut asa ceva in planul anual al achizitiilor sau sa modifice planul cu o astfel de necesitate neprevazuta; situatie in care consilierul juridic va avea statut de PRESTATOR si nu de angajat (dar unde drepturile si obligatiile se pot negocia, spre deosebire de statutul unui functionar, de ex.).
ROMANFLORIN, utilizator