Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare la o firma care a dispus concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare la o firma care a dispus concediere colectiva

Buna seara,

Firma la care lucrez a facut in luna aprilie 2009 o concediere colectiva, in urma careia 50 de persoane au fost disponibilizate. In luna iulie 2009 intrucat firma a contractat o lucrare doreste sa angajze personal pe o perioada de 6 luni(altul decat cel concediat). Codul muncii precizeaza la art. 72 ca"angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati pe o perioada de 9 luni de la data concedierii acestora".
Legal ar fi sa fie rechemate persoanele concediate, dar ce se poate face pentru a fi evitat acest lucru, intrucat conducerea doreste sa execute lucrarea cu personal nou.
Se poate folosi personal detasat de la o alta firma pentru aceasta perioada de 6 luni. Din cate stiu eu Codul muncii nu interzice detasarea unor persoane la o firma care a dispus concediere colectiva.
Exista vreo reglementare care sa interzica acest lucru?
Nu poate aduce alte persoane nici chiar prin detasare daca nu are refuzul persoanelor care au fost disponibilizate colectiv de veni la lucru pe perioadfa determinata