Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PROCES VERBAL FARA SEMNATURA OLOGRAFA 2014
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PROCES VERBAL FARA SEMNATURA OLOGRAFA 2014

Buna ziua,
Un proces verbal de constatare a contraventiei (lipsa rovinieta) intocmit la data de 04.08.2014 fara a avea semnatura olografa mai poate fi contestat? Mentionez ca am primit acest proces verbal in septembrie 2014.
Multumesc!
Termenul de formulare a plangerii contraventionale este de 15 zile de la data la care acesta va fost comunicat deci, in acest moment este tardiv de a formula plangere. Insa, acel proces-verbal va fi dat in debit si se va promova o executare silita impotriva dvs. in conditiile in care nu ati platit amenda ocazie cu care aveti posibilitatea sa promovati in termen de 15 zile de la primirea primului act de executare (de regula o somatie insotita de copia pv) o contestatie la executarea silita in care puteti ataca titlul pt nelegalitate tinand cont de decizia nr.6/2015 a ICCJ.
Multumesc pentru lamuriri!
17gil a scris:

Multumesc pentru lamuriri!

Pentru putin .