Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calculare spor de pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calculare spor de pedeapsa

cum se aplica sporul in urmatorul caz? conducerea autoturismului cu alcool,fara permis,parasirea locului accidentului,vatamare corporala din culpa....se aplica o pedeapsa pt fiecare fapta,ramane pedeapsa cea mai grea plus o treime din celkelalte pedepse?
este infractiune continuata sau concurs de infractiuni?
mezgageza, utilizator
Este concurs ideal de infractiuni, caz in care se va stabili pedeapsa pentru fiecare infractiune in parte, iar daca sunt numai pedepse cu inchisoarea, se aplica pedeapsa cea mai grea, la care se adauga un spor de 1/3 din totalul celorlalte pedepse stabilite. (daca se aplica si amenda, atunci socoteala se schimba, la fel se schimba socoteala daca vorbim de recidiva).
are sanse la suspendare? sanse sa fie judecat in stare de libertate? nu au arestat preventiv dar parchetul a contestat si luni va fi procesul... faptul ca sunt 6 persoane vatamate corporal mai agraveaza?
mezgageza, utilizator
Ca sa ii dea cu suspendare trebuie ca pedeapsa aplicata pentru concurs de infractiuni sa fie inchisoarea de cel mult 3 ani. Iar stabilirea pedepsei de face pe criterii de individualizare, circumstante atenuante, agravante, etc (desigur ca 6 persoane vatamate nu este un caz fericit, va avea de tras).