avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul Pensie

Buna ziua!
Am peste 33 de ani lucrati in regim de tura de noapte
fie ca au fost 8-16 (3 schimburi) fie ca au fost (cei mai multi ani)
in regim de 12 cu 24.
In perioada 1982 - 1990 am avut coeficient 15 % spor de noapte
iar dupa 1990 coeficientul este de 25 % spor de noapte
Va rog sa-mi spuneti, cum mi se va calcula pensia tinand cont
ca eu am lucrat si tura de noapte , pensia mea va fi mai mare
fata de persoana care n-a lucrat tura de noapte?
Voi primi un coeficient in plus la calculul pensiei?
Multumesc

Ultima modificare: Vineri, 10 Iulie 2015
ContSters362803, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters362803 , utilizator 16:42, 10 Iulie 2015
1. Sporul de ore de noapte face parte din castigul brut lunar in baza caruia se calculeaza punctajul lunar pentru pensie.

2. Ca irmare veti avea un punctaj mai mare la pensie.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.
...

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5...
...

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.
...

4. La ora actuala valoarea unui punct de pensie = 830,20 lei.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dari neachitate valentin6768 valentin6768 Am lucrat 10 ani la o firma aveam dreptul la spor conditi deosebite .care nu mi-sa dat am actionat in instanta si am castigat acest spor .Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Spor conditii nocive Mariaee Mariaee Buna ziua, As dori sa ma ajutati in legatura cu varsta de pesionare. Persoana respectiva lucreaza in conditii nocive, obtine spor in acest sens. Stiu ca ... (vezi toată discuția)
Actualizare salariu pentru pensie rollyalbano rollyalbano Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu o formula de actualizare a salariului , mai exact un salariu de 2 000 000 lei din anul 1999 , cat este actualizat in ... (vezi toată discuția)