Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lntrebare plata concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lntrebare plata concediu medical

buna am o intrebare va rog sa imi raspundeti daca puteti...... sunt angajata de 2 luni jumate si am ramas insarcinata in prima luna:justcuz: acum sunt in concediu medical 2 saptamani dar nu stiu
mi se plateste concediu asta daca nu am lucrate 3 luni???????????? :(
OUG 158/2005
Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Prin urmare, vi se va plati concediu medical , intrucat indepliniti conditia stagiului prevazut de actul normativ citat mai sus.

1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu medical (inclusiv concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si ostnatal) este suficient sa aveti cel putin o luna lucrata in cele 12 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu medical.

2. Daca acum aveti doua luni si lumatate lucrate veti putea beneficia de orice fel de concediu medical.