Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere prealabila - lipsa raspuns/ raspunde cineva?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere prealabila - lipsa raspuns/ raspunde cineva?

buna ziua
pe 02.06.2015 fac plangere la procuror pentru marturie mincinoasa si abuz in serviciu.

nu am primit raspuns nici pana azi. m-am dus la procurori si am cerut lamuriri. prima data nu au gasit plangerea ziceau ceva ca nu apare in ECRIS. pleaca prin alte birouri si revine zicand ca e in lucru la procuror.
am facut cerere de consultare a dosarului. daca nu raspunde nimeni nici la aceasta cerere?
e cineva de vina pentru ca nu respecta termenele la procuratura?
Solicitati oficial prim procurorului parchetului sa va comunice stadiul cercetarilor,eventual solutia dispusa in cauza
multumesc! dar intrebarea era: cine e de vina si ce poate pati daca tergiverseaza sau daca ascunde dosar. cum sa nu gaseasca dosarul de ce nu aparea in evidentele lor - cand a fost depus, la cine e in lucru , daca s-a raspuns la plangere la omu ala care asteapta sa vada ce zice procuroru