Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare in grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare in grupa a II-a de munca

Am lucrat timp de 35 de ani, din care 19 ani intr-o fabrica de postav ca tesatoare,meserie care se incadreaza conform normativelor in grupa a II-a de munca,in anul 1996 fabrica s-a desfiintat si am fost trecuta in somaj iar cartea de munca a ajuns la fortele de munca asa cum se proceda in acea perioada fara ca eu sa o vad si binenteles ca nici nu as fi stiut la ce sa ma uit, acum la momentul iesiri la pensie am apelat la arhiva acestei fabrici care nu mai este in aceiasi localitate sa mi se elibereze o adeverinta care sa ateste activitatea mea in grupa a II-a de munca si spre surprinderea mea nu eram trecuta in baza de date cu aceasta mentiune. In cele din urma mi sa eliberat o adeverinta care precizeaza ca am lucrat ca tesatoare conform carti de munca dar fara sa aibe la baza un act oficial, adica un numar si data dintr-un consiliu de administratie sau a unui proces verbal In consecinta cand mi-a venit decizia am primit o anexa in care mi se aducea la cunostiinta ca adeverinta de grupa este eronata si nu a fost luata in calcul. Am fost la casa de pensii si mi sa comunicat ca am sansa sa pierd grupa cu toate ca eu timp de 19 ani am lucrat ca tesatoare la razboaie clasice atestat prin inscrisurile de pe cartea de munca. Intrebarea mea este: Cui sa ma adresez sa pot beneficia de acest drept al meu, asta in conditiile in care fabrica s-a desfiintat. Multumesc
Solicitati in scris cu nr. de inregistrare/ data la detinatorul de arhiva sa va elibereze o adeverinta intocmita conform prevederilor din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare si sa anexeze o copie dupa documentele interne prin care ati fost nominalizata ca beneficiar de grupa de munca.
La preluarea arhivei, firma trebuia sa preia si un opis cu toate documentele arhivate. Din acest opis se poate vedea daca firma la care ati lucrat a intocmit documentele si daca a primit avizele de la ITM/ Inspectia muncii cerute de lege, pentru locul de munca/ postul de lucru/ activitatea/ meseria pe care le-ati deservit.
Daca nu veti primi adeverinta intocmita conform prevederilor legale si anexa respectiva puteti deschide actiune in instanta impotriva respectivei firme care detine arhiva. Puteti solicita instantei sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specialitatea protectia muncii avand ca obiectiv cercetarea arhivei detinute de firma care a preluat arhiva pentru a cauta documentele utile.
Exista riscul ca documentele necesare sa nu fi fost intocmite sau sa nu se fi primit avizele sau documentele sa fi disparut/ sa nu fi fost predate, caz in care nu aveti cum sa primiti o adeverinta corecta de la detinatorul de arhiva si astfel CJP nu are baza pentru a calcula pensia dvs.
Unde ma pot adresa pentru ami cere anii de grupa a 2 de la uzina prepare teliuc hunedoara si fabrica de blanarie vidra hunedoara nimemeni nu ne da o explicatie cine lea preluat nu pot esi la pensie daca nu gasesc aceste firme sami da adevirente
Trebuia sa deschideti o discutie noua.
Va puteti adresa in scris, cu nr. de inregistrare/ data la Registrul comertului din judet, la Arhivele nationale din judet si la prefectura pentru a descoperi cine a preluat arhiva firmelor respective daca acestea s-au privatizat/ s-au vandut/ au dat faliment, etc.
@ maria ungureanu

Fabrica de blanarie Vidra Hunedoara devenita ulterior FAVIOR VIDRA SA - a fost lichidata prin radiere in 27.10.2011.

Prin urmare, trebuie sa identificati lichidatorul societatii pentru a va comunica unde a predat arhiva.
Buna,unde ai gasit arhiva acestei fabrici?multumesc

DAN BUTARU a scris:

Am lucrat timp de 35 de ani, din care 19 ani intr-o fabrica de postav ca tesatoare,meserie care se incadreaza conform normativelor in grupa a II-a de munca,in anul 1996 fabrica s-a desfiintat si am fost trecuta in somaj iar cartea de munca a ajuns la fortele de munca asa cum se proceda in acea perioada fara ca eu sa o vad si binenteles ca nici nu as fi stiut la ce sa ma uit, acum la momentul iesiri la pensie am apelat la arhiva acestei fabrici care nu mai este in aceiasi localitate sa mi se elibereze o adeverinta care sa ateste activitatea mea in grupa a II-a de munca si spre surprinderea mea nu eram trecuta in baza de date cu aceasta mentiune. In cele din urma mi sa eliberat o adeverinta care precizeaza ca am lucrat ca tesatoare conform carti de munca dar fara sa aibe la baza un act oficial, adica un numar si data dintr-un consiliu de administratie sau a unui proces verbal In consecinta cand mi-a venit decizia am primit o anexa in care mi se aducea la cunostiinta ca adeverinta de grupa este eronata si nu a fost luata in calcul. Am fost la casa de pensii si mi sa comunicat ca am sansa sa pierd grupa cu toate ca eu timp de 19 ani am lucrat ca tesatoare la razboaie clasice atestat prin inscrisurile de pe cartea de munca. Intrebarea mea este: Cui sa ma adresez sa pot beneficia de acest drept al meu, asta in conditiile in care fabrica s-a desfiintat. Multumesc