Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la 65 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la 65 ani

buna,
in octombrie 2015 implinesc varsta de 65 ani, din iunie 1995 sunt in pensie de boala, cum trebuie sa procedez ca sa primesc pensia pentru limita de varsta, ce acte trebuie sa depun la casa jud. de pensii.
1. - Ar fi bine sa luati legatura cu Casa de Pensii (prin telefon sau e-mail) si sa le spuneti ca indepliniti varsta standard de pensionare in octombrie si chiar sa intrebati ce acte sa mai duceti.
- Norma ar fi sa va treaca din oficiu la pensia pentru limita de varsta dar, din experienta va spun, daca nu le reamintiti s-ar putea sa "uite".

2. Normal ar fi sa nu mai aveti acte de dus deoarece le-ati dus cand ati solicitat pensie de invaliditate.
Trecerea la limita de varsta se va face din oficiu, dar cred ca veti astepta dupa decizie cel putin 5 - 6 luni.