avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la 65 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la 65 ani

buna,
in octombrie 2015 implinesc varsta de 65 ani, din iunie 1995 sunt in pensie de boala, cum trebuie sa procedez ca sa primesc pensia pentru limita de varsta, ce acte trebuie sa depun la casa jud. de pensii.
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 18:11, 12 Iulie 2015
1. - Ar fi bine sa luati legatura cu Casa de Pensii (prin telefon sau e-mail) si sa le spuneti ca indepliniti varsta standard de pensionare in octombrie si chiar sa intrebati ce acte sa mai duceti.
- Norma ar fi sa va treaca din oficiu la pensia pentru limita de varsta dar, din experienta va spun, daca nu le reamintiti s-ar putea sa "uite".

2. Normal ar fi sa nu mai aveti acte de dus deoarece le-ati dus cand ati solicitat pensie de invaliditate.
Trecerea la limita de varsta se va face din oficiu, dar cred ca veti astepta dupa decizie cel putin 5 - 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare 2740826332154 2740826332154 daca am iesit in pensie de boala in anul 2006,iar anul acesta implinesc varsta de 59 ani si am o vechime in munca de aprox.32 ani ,la implinirea acestei varste ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensia de invaliditate la cea pentru limita de varsta alexy130787 alexy130787 Daca bunicul este pensionat pe caz de boala , cum se procedeaza pentru a iesi la pensie pe limita de varsta.este nascut pe 26.11.1946 (vezi toată discuția)