Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua
Am un salariat care vrea sa plece in somaj, lucreaza de 11 luni (mentionez ca nu a mai lucrat inainte). Poate primi somaj? Cu ce art i se desface CM? Unitatea tb. sa faca hartiile precum il da afara sau il solicita desfacerea contractului conform art 65 . Va multumesc.
Nu poate beneficia de somaj daca nu indeplineste conditia stagiului minim pentru somaj : minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii actelor la somaj.
1. Incetarea contractul individual de munca (CIM) cu art.65 inseamna concediere (adica incetarea CIM la initiativa angajatorului) deoarece se desfiinteaza locul de munca ocupat de salariat ceea ce ii permite acestua sa beneficieze de indemnizatie de somaj.

2. - Daca vreti sa-i faceti un bine il mai tineti o luna, pana face 12 luni de stagiu de cotizare la somaj pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
- In aceste 12 luni nu trebuie sa aiba concedii medicale si concedii fara plata deoarece acestea nu sunt stagii de cotizare la somaj.

3. Inregistrarea la Agentia de Somaj trebuie facuta in termen de 10 zile calendaristice de la data concedierii.
Multumesc