Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Somatie cu dosar de executare !?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Somatie cu dosar de executare !?

Buna ziua,
Am ridicat din cutia postala o somatie de la directia generala de impozite si taxe locale, cu denumirea in tabel "AMENZI CONTRAVENTIONALE" si un cont in trezorerie. Vreau sa mentionez ca nu am primit nicio instiintare de vreo amenda, sau vreo confirmare a vreunei amenzi primite. Nu am primit nicio amenda directa de la nimeni in ultimii ani. Ce pot face ? Pot sa contest aceasta somatie ? Este corect juridic sa primesc o somatie cu dosar de executare, fara a primi inainte, sau a fi instiintat de amenda mentionata ? Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns
Somatia primita reprezinta prima faza a inceperii executarii silite.

Inaintea ei nu aveati ce sa primiti altceva.
Este de preferat sa contactati initial personal serviciul debite in urmarire de la administratia fiscala care detine dosarul tuturor sumelor cu titlu de restanta in sarcina dvs
Multumesc pentru raspunsuri, asa am sa fac Luni cand ma voi prezenta acolo, sa vad de fapt pentru ce-am primit aceasta amenda de care eu nu stiu nimic..