Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizarea executarii lucrarilor in constructii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizarea executarii lucrarilor in constructii

Legea nr. 50/1991 republicata prevede la art. 11 (1) lit. a) ca se pot executa fara autorizatie de construire lucrari de reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate.
Va rog sa ma lamuriti daca din interpretarea “per a contrario” se intelege ca pentru executarea unei imprejmuiri (gard) este necesara autorizatia de construire tinand cont de prevederile art. 3 ale legii.

Multumesc anticipat
Schwarzkopf_Nectra, utilizator
Da, pentru gard este necesara autorizatie de construire daca se modifica structura, materialele, forma, dimensiunile, etc (la fel este si la acoperis).
Eu am intrebat daca e permisa executarea unei imprejmuiri noi tinand cont si de prevederile art. 3 ale legii.
a fortiori

Da, cu atat mai mult va trebuie autorizatie de construire.
Și mai ales este nevoie de extras de CF ACTUALIZAT.