Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare punctaj pentru gr.a 2-a,art 100-legea 263 a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare punctaj pentru gr.a 2-a,art 100-legea 263 a pensiilor

O persoana urmeaza sa se pensioneze in 2015. Din cei de 42 anil vechime, a lucrat in grupa a 2-a,27 ani si 10 luni(pana in anul 2000).Ar fi putut sa iasa la pensie inca din 2011,fiind nascut in 1951.Art.100 din lege ,de majorare cu 25% se aplica pentru punctajul calculat pentru cei 27 ani si 10 luni sau pentru cei 6 ani de spor corespunzator tabelului referitor la reducerea varstei de pensionare pentru grupa a 2-a sau conditii deosebite?
bebed, utilizator
La numarul de puncte acumulat in 27 de ani si 10 luni de grupa.
Va multumesc!
bebed, utilizator