avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie de handicap

Buna ziua,va scriu si eu ca doresc un raspuns,unde pot depune o sesizare pt o persoana care ia pensie de handicap de gradul 2 ,nu am nimic personal cu ea dar nu mi se pare corect sa iei pensie de handicap cand iesti apt de munca,specific ca ia de nevazatori iar ea vede foarte bine ,si are si anumite avantaje si nici macar nu sta la domiciliul sau ci vine odata pe luna sa ridice pensia.Nu cred ca se poate asa ceva cunosc persoane care sunt grav bolnave si nu reusesc sa ia pensie.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: floryana2015 , utilizator 01:05, 14 Iulie 2015
Puteti depune o sesizare la Casa de Pensii in raza careia are domiciliul.

De unde stiti ca este apta de munca?
1. Nu exista "pensie de handicap"

2. Exista "indemnizatie de handicap" platita de Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).

3. Exista "pensie de handicap" platita de Casa Judeteana de Pensii Publice (CJPP).

4. Asa ca vedeti la ce institutie faceti reclamatia respectiva.

5. Indemnizatia de handicap si pensia de invaliditate se pot cumula adica poate beneficia de amandoua in acelasi timp.
pai e apta de munca vede foarte bine citeste fara ochelari merge bea bautura multa .Un om bolnav ar putea face toate aceste lucruri?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare nevazator ionutzul ionutzul Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra? (vezi toată discuția)
Pensie de boala mentinuta pe nedrept dodopch dodopch Buna ziua, am o intrebare.. eu lucrez in Italia si am un coleg care in Romania e pensionat de foarte mult timp pe caz de boala, anual in lunile mai-iunie merge ... (vezi toată discuția)
Contestatie impotriva deciziei luate de inemrcm adicoman adicoman BUNA SEARA . MAMA MEA E PENSIONATA PE CAZ DE BOALA DE 13 ANI CU DIAGNOSTICUL SINDROM DEPRESIV PE FOND DISTONIC SI IN URMA EVALUARII DE INSTITUTUL INEMRCM I ... (vezi toată discuția)