Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua!
In cazul in care un salariat isi da demisia cu data de azi si vrea sa stea in preaviz 10 zile lucratoare, este corect, sau trebuie sa stea perioada de preaviz din contractul de munca, care este mai mare?
Multumesc
Art.81 C.mun.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
....
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
....

Prin urmare, daca vorbim despre o demisie cu preaviz atunci :
- termenul de preaviz este cel emntionat in c.i.m. si nu cel impus de salariat

- angajatorul poate renunta total sau partial la termenul de preaviz. In speta, daca angajatorul doreste asa ceva, pe cererea de demisie va mentiona ca se efectueaza doar 10 zile de preaviz , la restul renuntandu-se.