Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efectele rezilierii unui act de donatie asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efectele rezilierii unui act de donatie asupra servitutii de trecere

Buna ziua.Doresc sa va adresez si eu o intrebare cu privire la titlul subiectului.Inaintea incheierii actului de donatie ,am cumparat un teren alaturat care nu avea acces la drumul principal.Cu ocazia intocmirii actului de donatie s-a specificat dreptul meu de servitute ,de trecere pe terenul donatorului la calea de acces Odata cu rezilierea acestui act de donatie am ramas fara acest drept de servitute? Cum ma apara vechiul act privind servitutea ,caci am cumparat terenul la adapostul unui act juridic,altfel nu.Mentionez ca odata cu restabilirea situatiei anterioare ,proprietarul terenului refuza trecerea mea pe terenul proprietatea sa.Va multumesc pt rabdare si anticipat pt. raspuns.
Deoarece situația s-a schimbat, vecinul pe a căeui teren ați avut drept de servitute poate solicita în instanță desființarea acestuia având în vedere că aveți drept de ieșire la drumul public de pe terenul d-voastră, prin urmare nu mai sunteși fond înfundat.
Pe de altă parte, moral(ceeace nu mai există astăzi)de ce ați dori 2 drumuri de servitute ?
Un teren alaturat este si acela care se afla in prelungirea unui teren care are deschidere la drum pe toata latura.In cazul meu doream sa aflu cum ajung la teren si prin postare nu rezulta ca solicit 2 drumuri de servitute.Astept si o alta parere ,moral sau nemoral (cum spune cineva) din partea cuiva care intelege ceea ce doresc sa aflu.