Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal si indemnizatie de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal si indemnizatie de crestere a copilului

buna seara, as dori daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea problema:.in data de 11 sept 2015( cu aproximatie) trebuie sa nasc.incepand din 01.08.2015 voi intra in concediu prenatal care impreuna cu postnatalul (126 zile) ajunge dupa calculul meu pana prin 6 decembrie 2015. intrebarea mea este cand voi depune dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului (optez pentru 1 an) si care va fi perioada pentru care voi lua indemnizatie(vor mai fi 12 luni sau se calculeaza din decembrie pana in luna in care s-a nascut copilul respectiv sept 2016?). multumesc.
1. - Puteti intra in concediu crestere copil (CCC) incepand cu ziua urmatoaer aceleia in care se termina concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- Faceti o cerere catre angajator ptin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC pana la implinerea varstei copilului de 1 an.
- Ultima zi de CCC este ziua in care copilul implineste 1 an.

2. - Actele pentru indemnizatia pentru CCC se depun la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data intrarii in CCC.
- Daca depuneti actele mai tarziu primiti indemnizatie de la data depunerii lor.

3. - Daca tatal copilului indeplineste si el conditiile pentru a intra in CCC atunci cel putin o luna de CCC ii este rezervata lui iar dvs. veti beneficia de CCC numai pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 11 luni.
- Daca vreti sa beneficiati de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (chiar si cu o zi inainte).
- Adica primiti salariul pentru activitatea depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.